fbpx
Szukasz informacji?

Baza Wiedzy

To miejsce, w którym znajdziesz przydatne artykuły dotyczące obsługi aplikacji i zarządzania Twoim kontem.

Przeglądasz:

Czy podpis na tablecie ma taką samą moc prawną co podpis na papierze?

Nie wszystkie czynności prawne wymagają dla swej ważności zachowania formy pisemnej. Zgodnie z art. 77(2) Kodeksu cywilnego „do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie”. Oznacza to, że forma dokumentowa, podobnie, jak papierowa, jest dopuszczoną przez polskie prawo formą dokonywania czynności prawnej i może być stosowana, o ile nie wykluczają tego przepisy szczególne. Podpis złożony w formie pisemnej może zostać zakwestionowany, podobnie jak podpis złożony w formie dokumentowej.  

W odniesieniu do:

  • podpisu pisemnego jego autentyczność ocenia grafolog, biorąc pod uwagę m.in.  takie parametry jak zamaszystość, kąt pisania, siła nacisku podczas składania podpisu;
  • podpisu składanego na ekranie tabletu, pomocniczo można skorzystać z opinii grafologa, który przeprowadzi analogiczną procedurę, jak biegły oceniający podpis tradycyjny. Najważniejsze będzie uwierzytelnienie podpisującego, co w Beauty Check następuję poprzez numer telefonu i adres mailowy. System weryfikacji jest dwuetapowy (zgodnie z aktualnymi trendami bezpieczeństwa), co minimalizuje niebezpieczeństwo złożenia oświadczenia woli w imieniu osoby trzeciej.  

Dlaczego to tak istotne?

Ponieważ podpis na tablecie może być zakwestionowany tak samo, jak ten tradycyjny (na papierze), a podwójna weryfikacja dokonywana w BeautyCheck połączona z pomocniczą opinią biegłego grafologa, ułatwia zidentyfikowanie osoby dokonującej czynności.

Masz pytania? Współpracujemy z kancelarią prawną, która odpowie na nurtujące Was w tym temacie pytania (a.neumann@knin.pl).

W bazie wiedzy nie ma informacji, których szukasz? Skontaktuj się z nami z zakładki moje konto poprzez funkcję zgłoszeń. Wyślij zgłoszenie z Twoim problemem.

Ciasteczka? Czemu nie, przecież chcemy dopasować się do Twoich potrzeb. Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie wszystkich plików cookies na Twoim urządzeniu.

Menu: