fbpx
Szukasz informacji?

Baza Wiedzy

To miejsce, w którym znajdziesz przydatne artykuły dotyczące obsługi aplikacji i zarządzania Twoim kontem.

Przeglądasz:

Dlaczego przed każdym zabiegiem powinniśmy odbierać zgodę na zabieg?

Zasadniczo brak jest przepisów prawa ściśle odnoszących się nawet do samej konieczności odbierania przez kosmetologów zgody na wykonanie zabiegu kosmetycznego, a tym bardziej – określenia wymogów, jakie zgoda taka miałaby spełniać. 

Pomocniczo jednak sądy odnoszą się w tym zakresie do przepisów dotyczących udzielenia przez pacjenta zgody na wykonanie zabiegu medycznego. Zatem to kosmetolog podejmujący się wykonania zabiegu kosmetycznego, będzie w przypadku ewentualnego sporu zobowiązany do wykazania, że klient wyraził zgodę na wykonanie zabiegu i jaki był zakres tej zgody (czy była ona „świadoma”, „poinformowana”, „objaśniona”).

Dla wykazania, że zgoda taka została udzielona, a także jaki był zakres informacji przekazanych klientowi pomocne będzie z pewnością posiadanie przez salon kosmetyczny dokumentacji potwierdzających ww. okoliczności.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym „zabieg medyczny wykonany bez zgody pacjenta jest czynnością bezprawną nawet wówczas, gdy wykonany jest zgodnie z zasadami wiedzy”, a to oznacza, że na wykonanie zabiegu medycznego zawsze pobieramy zgody – niezależnie od tego, ile razy był on już u pacjenta wykonywany. Mając na uwadze stanowisko sądów analogicznie należałoby podchodzić do zabiegów kosmetycznych.

W bazie wiedzy nie ma informacji, których szukasz? Skontaktuj się z nami z zakładki moje konto poprzez funkcję zgłoszeń. Wyślij zgłoszenie z Twoim problemem.

Ciasteczka? Czemu nie, przecież chcemy dopasować się do Twoich potrzeb. Klikając „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie wszystkich plików cookies na Twoim urządzeniu.

Menu: